LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready vs Acer I PRO Series AR40FDIGU2841AT 40 inch (101 cm) LED Full HD vs Hisense 40A56E 40 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
Acer I PRO Series AR40FDIGU2841AT 40 inch (101 cm) LED Full HD
Check Price
close
Hisense 40A56E 40 inch LED Full HD
Show differences only
YouTube Hotstar Prime Video
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Hotstar
Quad Core
Yes, Netflix, YouTube, Google Play Movies TV, Google Play Store, Prime Video, Hotstar
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 80 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
HD ready, LED
Full HD, LED
Full HD, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
2
Dolby Audio
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
LG
Acer
Hisense
Model
32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
I PRO Series AR40FDIGU2841AT
40A56E 40 inch LED Full HD TV
Available
Out of Stock
Launch Date
30-Jan-25
20-Sep-24
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
40 Inch (101.6 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
40 Inch
Display Resolution
HD ready
Full HD
Full HD
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
9.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
Weight Without Stand
3.68 Kg
5 Kg
5.8 Kg
Stand Colour
Black
Black
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG
MP4, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
JPEG, PNG
JPEG
Sound Technology
2
Dolby Audio
Audio Formats Supported
MP3, WMA
MP3, WMA
DTS, MP3
Total Speaker Output
20 W
30 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Speakers
Output Per Speaker
15 W
12 W
USB Ports
1
1(Side)
2(Side)
HDMI Ports
2(Side)
Audio, Video, Image
Headphone/Speaker output ports
Inbuilt Apps
YouTube Hotstar Prime Video
Games
Other Smart Features
Display Mirroring Web OS
Display Mirroring, Android
Display Mirroring, One-touch Connect, Screen Casting, WiFi Direct, Android
Band Support
Dual Band
Single Band
Bluetooth Version
5
Processor Type
Voice Recognition
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
80 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Micromax Mobile Price List
Sony Mobile Price List
Lenovo Mobile Price List
Honor Mobile Price List
Asus Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery